Mõisted

Me mõistame, et elektrigeneraatori valimiseks ei pea olema elektrik. Seega oleme püüdnud koostada võimalikult lihtsa mõistete seletuse valimaks elektrigeneraatorit:

kVA (kilovoltamper) - Näivvõimsus, aktiivvõimsuse (kW) saamiseks tuleb korrutada võimsusteguriga 0,8. Nt 1kVA = 0,8kW

kW (kilovatt) - Üldiselt tähistatakse elektriseadmete võimsusi kilovattides. Elektrigeneraatori valimisel on oluline jälgida seda väärtust.

NB! Kahjuks tuleb üha sagedamini ette juhuseid kus mõni generaatori müüja püüab jätta muljet nagu kVA ja kW oleks üks ja seesama, aga nii see ei ole. Kindlasti tuleb arvestada 0,8 koefitsendiga ja seega nt 50kVA = 40kW. Kahjuks on nii mõnigi valinud suuremat numbrit vaadates omale vale võimsusega generaatori. Äärmusliku juhusena on turul liikvel ka generaatoreid kus näidatakse võimsusena hoopiski mootori võimsust. Seega peaks olema ülimalt ettevaatlik kirjade suhtes nt "6500W", eriti kui puudub mootori tootja nimi.

W (vatt) - 1000W = 1kW

V (volt) - pinge, Eestis on kasutusel madalpingevõrgus 230V (faasi ja neutraali vahe) ja 400V (faasi ja faasi vahe).

A (amper) - elektrivoolu tugevuse ühik. Seadme vool, käivitusvool (starting current). Käivitusvool on oluline tegur millega tuleb generaatori valimisel arvestada.

Hz - sagedus, Eestis on kasutusel 50Hz

1- faas - Ühefaasiline generaator väljastab pinget 230V. Tegemist on nö kõige tavalisema seinakontaktiga. Enamik kodutehnikat on ühefaasiline ehk 230V.

3- faasi - Kolmefaasiline generaator väljastab pinget 400V ja samuti on võimalik saada ka ühefaasilist voolu. Kolmefaasilist voolu kasutavad enamik elektriseadmeid mille võimsus ületab 4-5kW. Nt erinevad elektrimootorid, saeraamid ja pumbad.

Bensiinigeneraator - Bensiinimootorilt toimiv elektrigeneraator.

Diiselgeneraator - Diiselmootorilt toimiv elektrigeneraator.

Gaasigeneraator - LPG-lt või maagaasilt toimiv elektrigeneraator.

Valgustusmast - Elektrigeneraator koos valguallikaga.

Keevitusgeneraator - Elektrigeneraator, mis on varustatud keevistusseadmega.

Traktori kardaanilt toimiv generaator - Ehk teisisõnu väliselt jõuallikalt toimiv generaator. Ilma mootorita elektrigeneraator. Mootorit asendab väline jõuallikas, nt traktor. Ülekanne toimub läbi kardaani (PTO).

 

Teie asukoht: Home INFORMATSIOON Mõisted